24 kwietnia 2024

Uroczystości upamiętniające

błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę

19 października 1984 roku kapelan „Solidarności” ks. Jerzy Popiełuszko został porwany, brutalnie pobity i zamordowany przez funkcjonariuszy SB. W najbliższą niedzielę, będącą 30 rocznicą tego wydarzenia, odbędzie się liturgiczne wspomnienie ks. Jerzego. Uroczystości zaplanowano w wielu miastach Polski.

Był 19 października 1984 roku. Wtedy to przebywając w Bydgoszczy ks. Jerzy, mimo złego samopoczucia, odprawił Mszę świętą i poprowadził piękne rozważania różańcowe, które zakończył słowami: „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszania, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”.

Po nich wyruszył do Warszawy w – jak się później okazało – swoją ostatnią drogę.

Samochód ks. Jerzego został zatrzymany przez funkcjonariuszy SB, ubranych w mundury milicjantów ruchu drogowego.  Grzegorz Piotrowski i Waldemar Chmielewski chwyciwszy kapłana za rękawy sutanny wyciągnęli go z samochodu, uderzeniem w głowę ogłuszyli, zakneblowali i wsadzili do bagażnika. Według zeznać oprawców ks. Jerzy miał związane ręce i nogi, usta zakneblowane kawałkiem ręcznika i zalepione plastrem dwukrotnie owiniętym wokół głowy. W czasie tortur założono mu wokół szyi sznurek, którego końce związane były na podkurczonych z tyłu nogach. Kiedy duchowny próbował się wyprostować, pętla na szyi zaciskała się… Do nóg księdza oprawcy przywiązali około 11 kilogramowy worek z kamieniami. Bili go do nieprzytomności, aż w końcu wrzucili do Zalewu Wiślanego na tamie pod Włocławkiem.

Śmierć ks. Jerzego była ogromnym ciosem dla wiernych tak licznie przybywających na Jego Msze za Ojczyznę i dla osieroconych robotników. Uroczystości pogrzebowe przerodziły się w wielką manifestację patriotyczną, a pamięć o ks. Jerzym, dziś błogosławionym, nie zagasła do dziś.

Prezentujemy kilka wydarzeń poświęconych Jego pamięci:

Włocławek, 18 października

– godz. 14.00 mały parking na zaporze. Przejście procesji z udziałem pocztów sztandarowych do sanktuarium przy ul. Płockiej;
– godz. 14.50 powitanie gości i pocztów sztandarowych;
– godz. 15.00 msza święta polowa z udziałem księży biskupów;
– po mszy świętej składanie wiązanek kwiatów w kaplicy pod relikwiami ks. Jerzego;

Warszawa, 19 października, Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, przy ul. Hozjusza 2

– godz. 16.30 składanie kwiatów przez NSZZ „Solidarność” na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki;
– godz. 17.00 rozpocznie się msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks. Bp Rafała Markowskiego;
– po Mszy świętej koncert pt. „Wierzę w świętych obcowanie”, w którym zagrają aktorzy scen warszawskich oraz chór Vocem Tuam;
– po koncercie złożenie wieńców przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki.

Radom, 19 października, przy ul. Chałubińskiego/Planty

– godz. 11.20 zbiórka pocztów sztandarowych;
– godz. 11.30 modlitwa różańcowa;
– godz. 11.50  wprowadzenie relikwii ks. Jerzego w asyście pocztów sztandarowych;
– godz  12.00 uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny;
– godz  13.00 montaż słowno-muzyczny poświęcony ks. Jerzemu – „Droga do męczeństwa”.

Koszalin, 19 października

– godz. 14:30 okolicznościowy program artystyczny;
– godz. 16:00 uroczysta msza święta koncelebrowana prze JE Biskupa Krzysztofa Zadarko;
– godz. 17:00 złożenie kwiatów, zapalenie zniczy pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Dobre Miasto, 19 października

Wprowadzenie oraz poświęcenie figury Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki do Bazyliki Mniejszej w Dobrym Mieście. Początek mszy św. o godz. 11.30.

Nasz poczet sztandarowy w Warszawie :

Od lewej stoją : Helena Piotrowska, Andrzej Piotrowski, Krzysztof Nawrocki