Pikieta w Świnoujściu

29.08.2019 w  Świnoujściu odbyła się pikieta w  obronie Piotra Kłyża, nieprawnie zwolnionego przewodniczącego Organizacji Zakładowej przy PEC Świnoujście.

Do Świnoujścia przyjechali członkowie z naszej Komisji, z Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ Solidarność i Krajowej Sekcji Ciepłownictwa.

Bardzo dziękuję wszystkim za przybycie. Przyjechaliśmy tu, bo w tym zakładzie panują takie zwyczaje, że jeśli ktoś nie mówi cały czas „tak, tak”, to staje się wrogiem, a najgorzej mieć własne zdanie. Niestety dla pracodawcy, organizacja zakładowa tu działająca ma własne zdanie, dlatego od samego początku napotykała na problemy. Naszych związkowców zaczęto posądzać o to, że to są jedną z przyczyn tego, że brakuje w setek ton PEC-u opału. Dlatego organizacja wystąpiła do prokuratury, by ta zbadała sprawę. Prokuratura umorzyła dochodzenie, uznając, że brakujące 300 ton to ilość nieznacząca. Poprosiliśmy o ponowne zbadanie tej sprawy, w innym mieście. Fakt złożenia wniosku do prokuratury przyniósł jednak efekt w postaci zwolnienia przewodniczącego Piotra Kłyża, w sposób uniemożliwiający mu obronę. Nie zwrócono się też do organizacji związkowej z prośbą o opinię, mimo że ustawa nakłada taki obowiązek – mówił podczas pikiety pod siedzibą PEC-u Mieczysław Jurek, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego.

Po przemówieniach, delegacja związkowców złożyła petycję, adresowaną do prezydenta Janusza Żmurkiewicza na ręce jego zastępczyni Barbary Michalskiej. Zażądali w niej przeprowadzenia przez niezależną instytucję audytu w PEC, podjęcia działań, zmierzających do likwidacji nieprawidłowości w działaniu tej spółki i zagwarantowania możliwości prowadzenia działalności związkowej zgodnej z ustawą.