21 maja 2024

NSZZ Solidarność Enea Szczecin

Protest w Warszawie

W dniu 06.03.2024r. delegacja z naszej Komisji Podzakładowej wraz ZR Pomorza Zachodniego  udała się do Warszawy żeby zaprotestować przeciwko unijnej polityce Europejskiego Zielonego Ładu oraz niekontrolowanemu napływowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Protest organizowany przez NSZZ Rolników Indywidualnych „S” wsparł Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Manifestacja rozpoczęła się o godzinie 11 przed Kancelarią Premiera Rady Ministrów. Głos zabrał m.in. przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Piotr Duda podkreślił, że jest dumny z tego, że rolników wspiera Solidarność pracownicza. 

Są górnicy, są hutnicy, jest motoryzacja i jest przemysł spożywczy. Najważniejsze jest to, że jesteśmy dzisiaj razem, bo łączy nas jeden wspólny postulat: precz z Zielonym Ładem! Precz z Zielonym Wałem! Precz z Zielonym Jadem! 

 

Piotr Duda przekonywał, że Zielony Ład, który „dobije naszą gospodarkę” należy wyrzucić do kosza. Zwrócił ponadto uwagę, że Unia Europejska odpowiada za 7 proc. globalnych emisji CO2, a inne państwa takie jak USA, czy Chiny tym się nie przejmują.

– Nie zgadzamy się z taką narracją, że albo Zielony Ład albo polexit. Nie! My chcemy być w Unii Europejskiej, ale chcemy zniszczyć Zielony Ład.

Następnie pod improwizowaną trybunę wniesiono „Trumnę polskiego rolnictwa 2004-2024”. – Ta trumna symbolizuje upadek polskiego rolnictwa i upadek Polski. Panie Premierze, wołamy do Pana: Nie pogrzeb Pan polskiego rolnictwa, polskiego leśnictwa, polskiego górnictwa – apelowali ze sceny protestujący pod siedzibą premiera D.Tuska. Na trumnie, którą spalono pod KPRM napisane było: „Rolnik, żył 20 lat. Zabił go Zielony Ład”.

Po wystąpieniach delegacja protestujących rolników udała się do premiera Tuska z petycją. – Byliśmy u Pana Premiera i zostaliśmy przyjęci w przedsionku – to jest szacunek dla polskiego rolnika! Nie chciał nas Pan Premier osobiście przyjąć, tylko wysłał dwie panie, które odebrały nasze postulaty. To jest upokarzające dla nas! Pan Premier gardzi polskim rolnikiem, gardzi nami wszystkimi! To jest rzecz niebywała, żeby premier polskiego rządu nie przyjął delegacji, tylko przyjęły ją jakieś urzędniczki, które wyszły do nas i powiedziały, że Premier ma bardzo dużo obowiązków. To chyba Pan Premier nie słyszy, że tu jesteśmy! – skomentował przewodniczący NSZZ „Solidarność” RI Tomasz Obszańskim.

Później protestujący przeszli pod Sejm.

Rozwiązując manifestację rolnicy zapowiedzieli, że przedłużą protest o kolejne 30 dni, a na 20 marca przeprowadzą blokadę każdego miasta wojewódzkiego

Na koniec manifestacji Przewodnicząc NSZZ „Solidarność” Piotra Duda powiedział: – Dzisiejszy protest to nie jest koniec, to jest dopiero początek. W przyszłym tygodniu na Komisji Krajowej w Spale będziemy dyskutować nad dalszymi akcjami związku zawodowego „Solidarność”, do którego wszystkich zapraszamy. Cały czas także będziemy wspierać rolników, bo oni walczą nie tylko o siebie, ale o całą naszą gospodarkę i ukochaną Ojczyznę!