26 kwietnia 2024

NSZZ Solidarność Enea Szczecin

Solidarność w naszym zakładzie i nie tylko

Gruba teczka ze starego kredensu. Archiwum prywatne. Schowane gazety, dokumenty, ulotki… dla kogoś ważne, najważniejsze. Przekazane Wam z nadzieją, że może jednak ktoś z Was kiedyś to przeczyta, pomyśli, uśmiechnie się , zapłacze … I nie wiem czy refleksja jest wskazana, czy tylko wspomnienie krótkie, myśl ulotna.

„Pamięć i świadomość, bez względu na to, jak niewygodne i bolesne, stanowią przecież niezbędny początek każdej przemiany” – Wojciech Eichelberger

Na początek – Dodatek nadzwyczajny do Kuriera Szczecińskiego z 30 sierpnia 1980 roku  {filelink=345}

Motywacja wystapienia z PZPR – prof Leszek Nowak {filelink=346}

Postulaty strajkujących stoczniowców (jeszcze nie całej Komisji)  z VIII 1980 {filelink=349}

Ostatnie strony komunikatów Stoczniowej Komisji Robotniczej NSZZ „S” nr 53 i 59 z 1981 roku {filelink=354}

Komunikat nr 53 Stoczniowej Komisji Robotniczej NSZZ „S” z 29.01.1981 roku. Zeskanowany w dwóch częściach. Dla wygodnego czytania najlepiej wydrukować i złożyć jak broszurę.

cześć I {filelink=527}

część II {filelink=528}

Szczecińskie Zakłady Graficzne 21.VIII.1980 rok . Postulaty ustalone na zebraniu strajkowym. {filelink=529}

Za stoczniową bramą – artykuł z GS z 28.VIII.1980 strony 1 i 2 {filelink=530}{filelink=531}

Na DESER 🙂 Nie tylko dla pań, szczeciński dziennik z 1947 roku „Życie Kobiety” {filelink=355}

——————————————————————————————————————————————————————————-

Jest taki segregator i taka półka. I chociaż trudno niektórym z nas uwierzyć to dokumenty, które się tam znalazły mają około 30 lat. Trudno, bo ten czas tak pomyka … Niektóre przeczekały sobie bezpiecznie w naszym biurze , inne zostały przyniesione z domowych archiwów. Jest pierwszy numer „Jedności” i kilka kolejnych, są ulotki ze stoczni, są wiersze przepisywane na stoczniowej maszynie, są komunikaty Stoczniowej Komisji Robotniczej , biuletyny, maszynopis naszego statutu przedstawionego do rejestracji, Kurier Szczeciński z sierpnia 1980 roku…

Często tak bywa, że treści sprzed lat wywołują u nas uśmiech pobłażania mieszany z sentymentem. Ja jednak nie bez dumy mogę stwierdzić, że bardzo duża ich część jest dla mnie nadal wyznacznikiem, a smutek budzi jedynie fakt, że tematy w nich poruszane nadal mówią o naszej teraźniejszości.

Zapraszam Was do lektury. Trzeba by sporo czasu, aby wszystko zeskanować, więc na początek kilka próbek z wyboru własnego

Przemówienie naszego pierwszego przewodniczącego Marka Melana , rok albo 1980 albo 1981

{filelink=78}

Pierwszy numer naszej Kontry rok 1990

{filelink=75}

Drugi numer Kontry – rok 1990

{filelink=229}

Pierwszy numer Ziemi Stargardzkiej z lutego 1990 roku

{filelink=76}

Zeszyt założony przez Panią Lodzię Stós  dokumentujący wydane legitymacje.

str.1

{filelink=77}

str.2-3

{filelink=230}

Ulotka chyba z 1981 roku

{filelink=79}

humor z Jedności 9.10.1981

{filelink=231}

——————————————————————————————————————————————————————————-

Robotnicy i zarządzanie – rok 1981

Cytat z „Widzenia nad Zatoką San Francisko” – Czesław Miłosz.

Interesy robotników są sprzeczne z interesami zarządców, ci natomiast monopolizują władzę i polityczną i gospodarczą. Należałoby więc, jak chcą liczni w krajach wschodniej Europy buntownicy, odebrać władzę biurokratom i oddać ją radom robotniczym. Znaczyłoby to upolitycznienie przeciętnych obywateli w stopniujak dotąd niespotykanym, przewyższającym to, co wiemy o demokracji ateńskiej. Przeszkody po temu są znaczne, ale nie pochodzą ,jak się zdaje, z braku zdolności robotników, ludzi już rozgarniętych i trzeźwo myślących do pobierania trudnych decyzji. Przeszkody są zapewnewpisane w samą technikę produkcji i rządzenia, która ze strony sprawujących kontrolę wymagałaby ciągłej czujności i niemal codzinnego udziału w obradach. Niestety, jak wskazują doświadczenia naszych czasów, zbiorowy zarząd przedsiębiorstwem działa tylko w nielicznych wypadkach, bo energii i zainteresowań wystarcza ludziom nie dłużej niż na parę tygodni rewolucyjnego porywu, po czym zawodowcy czyli birokraci przejmują uciążliwe obowiązki decyzji. Czy i jak mozna by było ich kontrolować, tak żeby bronili interesów robotników, nie interesów odgórnie kierowanego aparatu, pozostaje niewiadomą.

… ano pozostaje – rok 2012 – komentarz subiektywny

Bambosz   🙂

——————————————————————————————————————————————————————————-

Marek Szarata wzbogacił nas o takie oto dokumenty, które włożone były w starą, foliową „koszulkę”. Czy ktoś z Was pamięta jeszcze co to był za luksus taka koszulka w 1991 roku ? Ech …

„koszulka” na dokumenty

{filelink=242}

skład naszej Komisji Zakładowej w 1991 roku

{filelink=244}

skład prezydium naszej KZ z 1991 roku

{filelink=243}

———————————————————————————————————————————————–

Jest maj 2016. Nasi Koledzy z Dyspozycji przenoszą się do nowej siedziby. Do wyremontowanego budynku po dawnych warsztatach samochodowych.  Na korytarzu II piętra piętrzą się kartony… Któregoś dnia wchodzi do nas Bodek Macal ze stosem pożółkłych papierów i gazet. Likwidowali starą szafę. Okazuje się, że nie tylko ta kiszczakowa pomieściła różne dokumenty. Jakim cudem od lat ponad 30-tu to u nich się utrzymało ? Bo skąd i kto to tam składał, to chyba wiemy. Kiedyś pracował tam Mieczysław Misior, nasz dawny przewodniczący. To zapewne jego zasługa. Spory stosik Komunikatów prezydium Zarządu Regionu „S” z roku 1980-81, stare „Jedności”, dokumenty z I Krajowego Zjazdu Delegatów, albo np. Podstawowe Założenia Reformy Gospodarczej (projekt) ze stycznia 1981 wydane nakładem „Trybuny Ludu” (miodzio)… Odezwa do Ludzi Pracy wydana przez Komitet Strajkowy Studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie…

Na ile sprzęt i czas pozwoli będę coś wrzucać Wam do poczytania. W wolnym czasie zapraszamy Was do naszego biura . Nie wszystko uda nam się tutaj pokazać. Jestem przekonana, że czasami warto przysiąść nad np. lekturą „Kuriera Szczecińskiego” z 23 września 1980 roku . Artykuł „W Papierni Skolwin, podtytuł : Ludzie nie są dziś ci sami… cytat : „… Ludzie nie są dziś ci sami – mówi dyrektor zakładu – Przeszli odnowę. Rozbudziła się w nich potrzeba aktywności, potrzeba szerszego społecznego widzenia. Dziś wydajność w Papierni jest bardzo wysoka. Teoretycznie niemożliwa wręcz do uzyskania- jak to się określa. Więc chyba w tej odnowie mieści się także pełne zrozumienie podstawowej zależności pomiędzy pracą a uzyskaniem tego, co zawarte było w 452 postulatach”.

Informacja KW PZPR z 23.07.1981 {filelink=578}

 

 

Dodaj komentarz