17 czerwca 2024

NSZZ Solidarność Enea Szczecin

Artykuł z wPolityce.pl

Najpierw strajk na Śląsku, a potem akcje w całej Polsce. Solidarność staje do rozgrywki z rządem. Tworzy koalicję niezadowolonych

fot. wPolityce.pl
 

Solidarność szykuje się do strajku. Szef „S” Piotr Duda tworzy koalicję niezadowolonych. Cel: nie dać premierowi ani chwili spokoju – informuje „Rzeczpospolita”.

Strajk generalny w całym kraju,„dudabus” jeżdżący po Polsce za „tuskobusem” i utrudniający premierowi spotkania z wyborcami, ogólnopolskie manifestacje, happeningi i antyrządowe akcje to tylko niektóre pomysły na nowy sezon walki między NSZZ „Solidarność” a rządem – pisze dziennik „Rzeczpospolita”. Decyzje o tym, które z tych pomysłów będą realizowane, mają zapaść dziś. O godz. 14 zbierze się w tej sprawie w Kielcach Komisja Krajowa „S”.

Związkowcy zapowiadają, że nie dadzą premierowi ani chwili spokoju.

Jedną z pierwszych spektakularnych form oporu ma być strajk generalny na Śląsku organizowany przez Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy, w którego skład wchodzą przedstawiciele związków zawodowych działających w tym regionie.
Związkowcy szykują go od dawna walcząc o strategię rozwoju przemysłu na Śląsku i o ratowanie miejsc pracy w regionie.

Jeśli dojdzie do protestu – to podczas czterogodzinnego strajku cały Śląsk zostanie sparaliżowany: nie będą jeżdzić pociągi i komunikacja miejska, a nauczyciele nie będą prowadzili lekcji. Strajk planowany jest na kwiecień.

Ale strajk to tylko jedna z akcji „S” zaplanowanych na ten rok.

– Nie zgadzamy się na zaproponowane przez rząd zmiany dotyczące rozliczania czasu pracy

– mówi „Rz” Marek Lewandowski, rzecznik prasowy „Solidarności”. Aby wyegzekwować swoje postulaty Piotr Duda, przewodniczący „S” zamierza stworzyć koalicję niezadowolonych. W jej skład mają wejść organizacje, które w poprzednich latach protestowały przeciw działaniom rządu, ale ich akcje pozostały niezauważone. Spotkanie z nimi zaplanowane jest na 14 marca w historycznej sali BHP w Stoczni Gdańskiej.

Na razie swój udział w spotkaniu potwierdziło 65 organizacji – od „Ratuj maluchy” walczącej przeciwko obowiązkowi posyłania do szkół sześciolatków, poprzez internautów protestujących przeciw ACTA i ludzi poszkodowanych przez nadzór budowlany, po
organizacje walczące o polskie cukrownictwo – czytamy w dziennku.

ze strony wPolityce.pl

Dodaj komentarz