16 kwietnia 2024

NSZZ Solidarność Enea Szczecin

PGE uczestniczy w procesie sprzedaży aktywów Vattenfalla

w Niemczech. Minister skarbu Włodzimierz Karpiński nie wyklucza akwizycji spółek energetycznych za granicą. PGE patrzy na niemieckiego Vattenfalla

PGE uczestniczy w procesie sprzedaży aktywów Vattenfalla w Niemczech – podał portal Wysokie Napięcie.

Szwedzki Vattenfall ma w Niemczech elektrownie na węgiel brunatny w Jaenschwalde (3 000 MW), Schwarze Pumpe (1 600 MW) i Boxberg (2 500 MW) oraz połowę udziałów w siłowni Lippendorf (1 800 MW).

Według portalu wartość transakcji może być szacowana na 2-3 mld euro. Minister skarbu Włodzimierz Karpiński nie wyklucza akwizycji spółek energetycznych za granicą, by budować silnych energetycznych czempionów narodowych.

Resort skarbu kończy analizy dotyczące wyboru ścieżki konsolidacji polskiego przemysłu energetycznego. MSP tłumaczy, że dzisiaj polskie firmy energetyczne są małe w porównaniu do największych graczy europejskich, a „przyszłość energii to konkurencja w wymiarze europejskim”.

Flawiusza Pawluka, analityka UniCredit nie przekonuje plan zakupu niemieckiego Vattenfalla przez PGE. Sądzi, że ten pomysł ze względu na szereg ryzyk, związanych z niemiecką polityką odchodzenia od energetyki węglowej, nie zostanie zrealizowany nawet przy bardzo korzystnej cenie.

Dodaj komentarz