26 kwietnia 2024

Spotkanie z Piotrem Dudą

W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie z Przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

Przewodniczący  spotkanie rozpoczął od złożenia życzeń dla wszystkim Paniom z okazji Dnia Kobiet.
W swojej wypowiedzi poruszył kilka spraw.

1. W ubiegłym roku płace realne zmalały. Taki przypadek ostatni raz miał miejsce w 1993 r.
W tym samym czasie pensje menadżerów zwiększyły się o 20%.
Wzrosła również sprzedaż towarów luksusowych. Świadczy to o kolejnym powiększeniu się rozwarstwienia społecznego.

2. Zmiany kodeksu pracy zmierzające do „uelastycznienia” czasu pracy, polegające na wydłużeniu możliwości rozliczania czasu pracy z 3 miesięcy do 1 roku.
Jakie konsekwencje ? Jakie ryzyko z tym związane ?
Pracodawcy będą mogli zatrudniać pracowników np. przez 5 dni po 12 godzin, a następnie przez resztę miesiąca nie.
Co z wypłatą za tak przepracowany miesiąc ?
Co z samotnymi matkami, które nie będą miały możliwości załatwienia opieki nad dziećmi ? Żłobki i przedszkola będą czynne przez 24 godziny ?

3. Umowy śmieciowe.
Związek przeprowadził skuteczną kampanię informacyjną. Dzisiaj każdy przechodzień wie co to są umowy śmieciowe, jakie są z tym związane zagrożenia i konsekwencje.

4. Polacy pracują najdłużej w Europie.
Przeciętny Polak pracuje rocznie 2000 godzin.
Przeciętny Niemiec pracuje 1335 godzin.
A wciąż słyszymy, że za mało. I każda próba zmniejszenia ilości godzin do przepracowania nazywana jest oszołomstwem. Solidarność wygrała sprawę św. Trzech Króli w Trybunale Konstytucyjnym i dodatkowego dnia wolnego z tego tytułu. Co usłyszeliśmy po wygranej przez nas sprawie ?- Jakie to koszty poniosą przez „S” pracodawcy z tego tytułu. Nikt z odpowiedzialnych za ten stan rzeczy nie posypał sobie głowy popiołem i nie powiedział przepraszamy, że uchwaliliśmy prawo które jest niezgodne z konstytucją. Ci panowie pracują przecież za nasze pieniądze.

5. Brak jakiegokolwiek dialogu społecznego.
W sprawie referendum dotyczącego wieku emerytalnego zebraliśmy 2,5 miliona podpisów,
a i tak rządząca większość stwierdziła, że to nieważne i referendum nie będzie.
Dialog wygląda w ten sposób, że dostajemy dokumenty do konsultacji dokumenty, które
dzień wcześniej już przyjął rząd. Takie konsultacje są tylko fikcją i kpiną z prawa.

6. Fabryka fiata jest ewidentnym przykładem jak należy dbać o interes narodowy.
Włosi przenieśli produkcje do Włoch, wbrew wszelkim racjom biznesowym.

7. Pakiet klimatyczny, który nam zafundował UNIA Europejska, a na który Polska się zgodziła
doprowadzi do wzrostu cen energii i likwidacji polskich kopalń.

8. Przemysł tytoniowy. Niewiele brakowało a zlikwidowano by go w Polsce.
Polska jest największym producentem w Europie papierosów typu slim (mentolowe)
Próbowano wprowadzić dyrektywę zabraniającą produkcji takich papierosów.

9. Premier Tusk za miejsce przy stole podpisał Pakt Fiskalny. Konsekwencje tego już wkrótce
wszyscy odczujemy.

10.W Polsce notorycznie zwalnia się działaczy związkowych za próby zakładania Związków
Zawodowych. A gdzie prawa konstytucyjne ? O konstytucji politycy sobie przypomnieli jak
ich zablokowaliśmy w sejmie.

11. Do średniej płacy w UE Polska dojdzie za 60 lat, a nasi menadżerowie już średnią
europejską dla menadżerów osiągnęli. Hipokryzja naszych polityków sięga granic
nieprzyzwoitości. Przyznają sobie premie, a następnie przed kamerami stwierdzają
z rozbrajającą szczerością, że prawo im na to pozwala.
A kto to prawo uchwala ?

12. Liberałowie z PO twierdzą, że płaca minimalna jest za wysoka, ale płacy max nie określają
wcale

Po wystąpieniu nastąpiła seria pytań, w której poruszano zarówno kwestie związane ze statutem naszego związku jak i ogólnospołeczne.