Obchody 39. rocznicy Sierpnia ’80

Uroczystości rozpoczęły się od  mszy świętej  w kościele św. Stanisława Kostki, celebrowanej przez arcybiskupa Andrzeja Dzięgę.

 

 

 

 

 

 

 

Następnie uczestnicy obchodów udali się pod bramę stoczni, gdzie został odczytany  list wystosowany przez  prezydenta Andrzeja  Dudę.

– Na naszych oczach historia tamtych dni staje się legendą, składając hołd bohaterom strajkującego Szczecina pamiętamy, jak wielkiej odwagi wymagał akt protestu w rządzonej przez komunistów Polsce – napisał prezydent. W jego imieniu list odczytała minister Halina Szymańska, szefowa kancelarii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pani minister wręczyła także Krzyże Oficerskie i Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyże Wolności i Solidarności, nadane przez prezydenta zasłużonym w walce o suwerenną Polskę

Listy przysłali również premier Mateusz Morawiecki oraz Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Głos zabrał także Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Na końcu obchodów za uczestników strajku odmówiono modlitwę Anioł Pański, a pod tablicami upamiętniającymi ofiary grudnia ’70 roku złożono kwiaty.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.