21 maja 2024

NSZZ Solidarność Enea Szczecin

Posiedzenie Zarządu Regionu

Dnia 31 stycznia w siedzibie Dolnej Odry odbyło się posiedzenie Zarządu Regionu.

Dlaczego w Dolnej Odrze ?

Wygląda no to, że mają problemy podobne do naszych . Dwa Programy Dobrowolnych Odejść. Trzeci w kolejce. Planowana redukcja zatrudnienia z 2.200 zatrudnionych do 800 zatrudnionych. To się nazywa optymalizacja zatrudnienia. Gwarancje zatrudnienia tylko do 2017 roku. W planach między innymi np. czasowe zawieszenie obowiązku świadczenia  pracy .Tajemnicza strategia grupy PGE. Restrukturyzacja. Planowane Centrum Usług Wspólnych. Brak inwestycji. Pracownicy wypełniają ankiety samo-oceniające, a potem firma zewnętrzna zaprasza ich jeszcze na testy kompetencji. Z tych danych tworzone są tzw. profile pracownika centrali czyli tzw. macierze profilu. Strach się bać ?

Dowiedzieliśmy się także co słychać w innych zakładach i niestety w większości z nich jest niewesoło. Np w Barlinku pracodawca wymówił Solidarności umowę najmu lokalu biurowego. Sprawy toczyły się w Sądzie Cywilnym (!). Po wielu bojach wykazał jednak „dobrą wolę”. Przekazał Związkowi dwa pomieszczenia na hali produkcyjnej. Ot, takie kioski zbite z dykty i sklejki. Jeden z nich 5 metrów wyżej nad ciągiem produkcyjnym .

Sanepid z kolei walczy z likwidacją laboratoriów. W naszym województwie obecnie 7 laboratoriów jest już wygaszanych . Podobno docelowo mają pozostać cztery.

Kolejarze. Z prasy dowiecie się, że Związków jest tam dużo, a działacze rozpasani. A prawda jest taka, że Związków Zawodowych jest dużo ponieważ spółek na kolei jest jeszcze więcej. Kolejarze walczą o utrzymanie ulg dla swoich emerytów i rencistów. I tak naprawdę nie chodzi tu o I czy II klasę, tylko o to, aby te ulgi obowiązywały także i u przewoźników regionalnych,  (samorządowych). Są zdeterminowani. Mówią, że nie odpuszczą. Mediacje trwają, a pracodawca tworzy listy z nazwiskami uczestników ostatniego strajku ostrzegawczego.

Było też pozytywnie. Mamy w Stargardzie Szczecińskim „Pracodawcę Przyjaznego Pracownikom”. Jest nim właściciel Zakładu Pojazdów Szynowych. Kolega Stanisław Anasiński potwierdził, że nagroda ta znalazła się we właściwych rękach.

p