25 lipca 2024

NSZZ Solidarność Enea Szczecin

Uroczystości odsłonięcia pomnika ks. Jerzego Popiełuszki

17.10.2021 przy parafii świętego Stanisława Kostki w Szczecinie odsłonięto pomnik błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Uroczystości rozpoczęła Msza święta w intencji NSZZ „Solidarność”, której przewodniczył biskup Henryk Wejman. Następnie uczestnicy udali się pod figurę, gdzie zostały przeczytane listy od marszałek Sejmu – Elżbiety Witek i premiera Mateusza Morawieckiego.

-Serdecznie dziękuję inicjatorom wzniesienia pomnika błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki za pielęgnowanie pamięci o niezłomnym kapłanie, który oddał życie za niezależną Polskę – napisała marszałek Sejmu.

Premier zaś przypomniał o dziedzictwie patrona „Solidarności”:

-Dziś, gdy możemy cieszyć się wolnością, przesłanie życia księdza Jerzego jest budulcem polskiej tożsamości. Wciąż pozostaje ważną lekcją o godności, szacunku, odwadze i życiu w Prawdzie.

Głos zabrał także Przewodniczący Piotr Duda, który zwracał uwagę na bliskie relacje księdza Jerzego i świata pracy: – Ksiądz Jerzy Popiełuszko stał się przyjacielem robotników z Huty Warszawa po odprawieniu mszy świętej 31 sierpnia 1980 roku, ale później bardzo szybko stał się przyjacielem i kapelanem całej rzeszy ludzi pracy, bo wiedział jak do nas mówić. Bo zawierzyliśmy mu i do dziś jesteśmy z tego dumni, że ojciec święty Franciszek swoim dekretem nadał patronat księdza Jerzego dla NSZZ „Solidarność”. To dla nas wielkie wyróżnienie, ale też wielkie zobowiązanie, które swoją codzienną pracą na rzecz członków związku staramy się realizować.

Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonali wspólnie Piotr Duda i Mieczysław Jurek. Statuę poświęcił biskup Henryk Wejman. Uroczystość, tradycyjnie zakończyła ceremonia złożenia kwiatów.