17 czerwca 2024

NSZZ Solidarność Enea Szczecin

Solidarni z Turowem

W piątek 22.10.2021 przed siedzibą Trybunału Niesprawiedliwości UE w Luksemburgu odbyła się manifestacja przeciwko decyzji ws. Turowa.

Do Luksemburga wyruszyliśmy dzień wcześniej żeby już z samego rana móc się przygotować do protestu. Na miejscu zostaliśmy przywitani zasiekami i opancerzonymi pojazdami. Nie brakowało też licznych funkcjonariuszy policji.  Punkt o godzinie 10:00 rozpoczął się Protest. Pierwszy głos zabrał Jarosław Grzesik, szef Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki „S”: Dziękuję ze przybiliście pod budynek hańby. Jest nas 2 tys., bo na więcej się europejscy urzędnicy nie zgodzili. Ta instytucja podjęła haniebna decyzje o zamknięciu kopalni Turów bez żadnego powodu. Hańba!

TSUE zachowuje się jak dyktatura w Korei Północnej. Nie zgadzamy się na to. Dziś przyszliśmy pokazać, że Turów jest był i będzie. Jesteśmy dziś pokojowi, ale jak będzie trzeba to zablokujemy cała Unię Europejską. My dziś trybunał zamkniemy jednoosobowo – postanowieniem Piotra Dudy – zaznaczył Wojciech Ilnicki, przewodniczący KM KWB „Turów”

Chcemy przekazać TSUE bardzo prostą wiadomość: Tu nie jest Korea Północna. A TSUE postępuje tak, jakby działał w Korei Północnej – jednoosobowo podejmuje decyzje, skazując ludzi na śmierć – powiedział Wojciech Ilnicki, szef Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” KWB Turów, jeden z organizatorów manifestacji.

Następnie głos zabrał szef „S”, Piotr Duda: Jesteśmy tu jako reprezentacja całego kraju. W całej Polsce wspierają nas pracownicy. Mamy prawo we własnym kraju pracować i pilnować miejsc naszej pracy!

Po przemówieniach Delegacja NSZZ „Solidarność” chciała złożyć petycję oraz „postanowienie o zamknięciu TSUE”, ale nie została wpuszczona do Trybunału Niesprawiedliwości UE.

Uczestnicy manifestacji udali się pod ambasadę Czech, gdzie tym razem udało się złożyć Petycję do „naszych sąsiadów Czechów”

Na zakończenie protestu NSZZ „Solidarność” w Luksemburgu odśpiewano Hymn Polski.

Serdeczne Podziękowania dla uczestników protestu z naszej Organizacji. Dwie zarwane noce w autokarze, a także zimna aura dała się we znaki. Wielki ukłon dla Was !